Altın iğne mezoterapi yaklaşımı ile radyofrekans teknolojisinin bir arada kullanıldığı kombine bir cilt gençleştirme, yenileme, sıkılaştırma uygulamasıdır.

Aynı zamanda leke tedavisi ve yara izlerinin giderilmesinde son derece memnun kaldığımız sonuçlar elde etmemizi sağlayan altın iğne, erkeklerde ergenlik döneminden kalma derin akne skarlarının tedavisinde harikalar yaratır. 

Kolajen üretimini tetikliyor olması nedeniyle altın iğne hekimler tarafından da en çok tercih edilen cilt yenileme yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Cildin kendi kendini onarmasını sağlamak medikal estetik uygulamaları açısında son yıllarda temel prensip haline gelmiştir. 

Lazer, radyofrekans, ultrason gibi farklı enerji sistemleri ile etki eden çok sayıda cilt yenileme cihazı, bağ dokuyu uyararak cildin kolajen sentezlenmesini hedefler. Altın iğne aynı zamanda mikro iğneleme tekniği ile cildin alt katmanlarına güçlü onarıcı içerikler ilettiğimiz kombine bir uygulamadır. 

Altın İğne Nedir?

Altın iğne; cilt gençleştirme, yara izlerinin giderilmesi, gözenek sıkılaştırma, çatlak tedavisi, cilt sıkılaştırma ve kırışıklık giderme gibi amaçlarla uygulanan bir cilt yenileme tedavisidir. Scarlet altın iğne veya Fraksiyonel radyo frekans olarak da bilinir. Yaz kış güvenle kullanılabilen altın iğne uygulaması, yüzün tamamında ya da dudak üstü, alın, kaş arası, göz çevresi, alın çizgileri ve ellerin gençleştirilmesinde lokal olarak uygulanabilir.

Cildin alt tabakasında meydana gelen yaşlanmanın esas nedeni yaş ilerledikçe ve çevresel koşullara bağlı olarak kolajen sentezinin azalmasıdır. Altın iğne, epidermisin alt katmanlarında bir yenilenme ve onarma süreci başlatır. 

İğnelerin ucundaki radyofrekans dalgaları sayesinde cilt katmanları arasında kontrollü hasar yaratır, bu hasarı onarmak için bölgeye akın eden hücreler sayesinde cilt kendi kendini onarırken dokuları yeniler, gençleştirir. Kırışıklık görünümü hafifler, yara izleri silikleşir, cilt daha canlı, parlak ve genç görünür. 

Altın İğne Tedavisi 

Altın iğne radyofrekans sadece yüzde değil aynı zamanda vücut uygulamalarında da başarıyla kullanılmaktadır. Vücut çatlaklarının giderilmesinde, boyun ve dekolte bölgesi gençleştirmede, yanık, yara ve ameliyat sonrası izlerinin giderilmesinde altın iğne tedavisi en sık başvurduğumuz yöntemlerden biridir. 

Altın iğne, hangi amaçlı kullandığına göre seanslar şeklinde kişiye özel olarak planlanır. Seans sayısı, seans süresi ve uygulamanın ne sıklıkla tekrar edileceği cildin gereksinime göre her bölgede farklıdır ve doktor tarafından, muayene sonrası belirlenir. 

Altın İğne Ne İşe Yarar? 

Mikro altın iğnelerden cilt altına iletilen radyofrekans dalgalarının sağladığı güçlü yeniden yapılandırma etkisi sayesinde altın iğne faydaları saymakla bitmez çok yönlü bir uygulama olarak bilinir. Birçok tedavide kullanılır, çok sayıda cilt sorunun giderilmesinde sonuç odaklı ve hasta memnuniyeti yüksek bir uygulama olduğu için özellikle önerdiğimizi söyleyebiliriz. 

 • Leke tedavisinde en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. 
 • Gözenek sıkılaştırmada son derece etkilidir. 
 • Cilt canlandırmada her cilt türünde her yaşta kadın ve erkekler için uygundur. 
 • Anti aging koruma sağlar. 
 • Cilt gençleştirmede en etkili uygulamalardandır. 
 • İnce kırışıklıkları açar, derin kırışıklıkların görünümünü hafifletir. 
 • Cilt rengini eşitler.
 • Lifting etkisi ile cildi toparlar, sıkılaştırır.

Altın İğne Nasıl Yapılır?

Mikro altın iğnelerden oluşan özel başlıklar kişiye özeldir ve tek kullanımlıktır. Her uygulama bölgesinde iğne uzunluğu tedavisinin derinliğine göre değişir. Altın iğne öncesi muayene sırasında tüm bunlarla ilgili detaylı bilgilendirme hekim tarafından yapılır, ardından altın iğne uygulamasına geçilir. 

Altın iğneler cilde batıp çıkarken aynı anda fraksiyonel radyo frekans cihazı tarafından mikro iğnelerin ucuna gönderilen radyo frekansı cilt altında sınırlı hasar yaratır. Uygulama yapılan bölgenin genişliğine ve cilt sorununa göre işlem süresi değişir. Yüz gençleştirme ya da yaşlanma karşıtı koruma seansı ortalama 30-45 dakika kadar sürer.

Altın iğne öncesi uygulama bölgesinin steril hale getirilmesinin ardında seansın maksimum konforda geçmesi amacıyla lokal anestezi uygulanır. Altın iğne bu sayede ağrısız acısız bir uygulamaya dönüşür. 

Altın İğne Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Kontrollü hasar yaratma yoluyla cildi yenileyen altın iğne gibi uygulamalarda tedavinin etkisini göstermesi için iyileşme sürecinin tamamlanması ve/veya ilerlemiş olması gerekir. İlk seansın ardından bu süreç hızlanır çünkü cildin alt katmanında kolajen üretimi tetiklenmiş, hücresel doku yenilenmesi aktif hale gelmiştir. Akne çukuru, ameliyat izi gibi daha derin cilt yenilenmesi gerektiren prosedürlerde süre biraz daha uzar, seans sayısı artar, seans süresi uzar. Altın iğnenin etkisini ne zaman göstereceği de gene uygulamanın hangi amaçla yapıldığına göre, her tedavide değişir. 

Yaşlanma karşıtı koruma ya da cilt canlandırma için altın iğne uygulamasından söz ediyorsak bir hafta içinde cildin tazelendiğini, ışıldamaya başladığını gözlemleyeceğinizi söyleyebiliriz.

Altın İğne Etkisi Ne Kadar Sürer?

Altın iğne derin dokulardan itibaren cildi yenileyip onardığı için cilt gençleştirme, cilt canlandırma, kırışıklık açma gibi amaçlarla yapıldığında etkisi uzun süre kalıcıdır. Belli aralıklarla tek seanslık tekrarlar sayesinde sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Yara izi silme, akne çukuru/izi iyileştirme gibi tedavilerde altın iğne cildi tamamen iyileştirmek ve bu izleri ortadan kaldırmak amacıyla uygulandığı için, protokol tamamlandıktan sonraki sonraki görüntü, kalıcı sonuçtur.

Hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak altın iğnenin etkisinin ne kadar süre kalıcı olacağı değişiyor olsa da, cilt katmanlarında yoğun bir yeniden yapılandırma sağladığı için,  altın iğne sonuçları, birçok uygulamaya oranla daha uzun süre kalıcıdır. 

Altın İğne Öncesi Sonrası 

Altın iğne öncesi sonrası cildin içeriden dışarıya yenilendiğini, büyük bir fark yarattığını görmek bazen bizim için bile şaşırtıcı olabilmektedir. Doğru şekilde uygulanmış, en az 4 seanstan oluşan bir altın iğne protokolü sonrası cilt büyük bir değişim geçirir. Canlanır, gençleşir. İnce kırışıklıklar yok olurken derin çizgiler büyük oranda hafifler, cilt rengi eşitlenir ve çok daha aydınlık bir yüz ifadesine kavuşursunuz. 

Altın iğne sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde uygulama sonrası süreç sorunsuz geçer. Peki bu tavsiyeler nelerdir?

 • Uygulamadan sonraki ilk gün kapatıcı kullanmak gereken makyajlar yapmaktan imtina etmek. 
 • İlk 8 saat suyla temastan kaçınmak. 
 • İlk bir hafta çok sıcak ortamlardan uzak durmak. 
 • Uygulamadan sonra aşırı yağlı ya da yağ içeren kozmetik ürünler  kullanmamak.
 • Su bazlı güneş kremi ile cildi güneşten korumak. 

Altın İğne Zararları 

Doğal bir doku onarma ve cilt yenileme süreci başlatan altın iğne sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmayan son derece güvenilir bir uygulamadır. 

İşlemden hemen sonra yüzde bir miktar kızarıklık oluşması beklenen, normal bir durumdur ve genellikle en fazla 24 saat içinde tamamen geçer. Derin uygulamalarda kızarıklığın iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Cilt yenileme uygulamalarında epidermiste kontrollü tahriş tedavinin bir parçasıdır.

Altın İğne Fiyatları 

Altın iğne, birçok cilt probleminin giderilmesinde kullanılır ve tedavinin amacına göre her protokolde seans sayısı ve süresi değişir. Bu yüzden altın iğne fiyatları her tedavide kişiye özel olarak hesaplanır. 

Detaylı fiyat bilgisi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.