Çene dolgusu; yüzü altın orana yaklaştırmak için uygulanır. Simetri sorunlarını çözer, çenenin yüzün bütünüyle estetik olarak uyumlu hale gelmesini sağlar.

Yüzün güzel ve çekici görünmesinde çene kemiğinin şekli son derece belirleyicidir. Çene dolgusu, alt yüzde estetik orana yaklaşmak ve çene estetiğini oluşturmak amacıyla en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. 

Çene kökünün keskin ya da oval oluşu, çene hattının açısı, çene ucunun nerde bittiği gibi birçok estetik kritere göre oluşturulan dolgu protokolünde yaygın olarak Hyaluronik asit kullanılmaktadır. 

Çene Dolgusu Nedir?

Çene dolgusu, yaşlanma ya da diğer sebeplerden ötürü çene kemiğinde meydana gelen yapısal bozuklukları gidermek ve çeneyi yeniden şekillendirmek amacıyla uygulanan dolgu işlemidir. Hyaluronik asit dolgusu, yağ enjeksiyonu, kök hücre ekstraksiyonu gibi farklı materyaller kullanılan versiyonları da söz konusudur. Çene köküne, çene hattına ve çene ucuna olmak üzere farklı noktalara yapılan dolgu işlemi sayesinde daha belirgin ve estetik bir jawline elde etmek, çene dolgusu uygulamasında amacımızdır.

Yaşlanma, yerçekimi, kemik erimesi, genetik sebepler nedeniyle çene hattı zamanla deforme olur. Çene kemiğinin bozulması başka cilt sarkması olmak üzere birçok yaşlanma belirtisini belirgin hale getirir. Çene dolgusu bu gidi deformasyonların giderilmesinden etkilidir. 

Genellikle genetik yapıya bağlı olarak çene kemiğinin küçük ve geride olduğu durumlarda da çene dolgusu ile ideal estetik oranı yakalamak mümkündür. 

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Genç, kadınsı ve çekici bir yüz ifadesi için çenenin, boyundan belirgin bir şekilde ayrılması gerekir, aksi halde gıdı yaşlı veya çocuksu bir fotoğraf vermenize neden olur. Çene ucu, ne geride ne çok ileride olmalıdır. Çene kökünde belirgin bir açı, gençliğin simgesidir fakat aşırı köşeli bir yapı kadınlarda maskülen bir imaj yaratacağı için tercih edilmez.  

Çene dolgusu, küçük bir dokunuşla büyük bir estetik dönüşüm elde etmemizi sağlar. Çene kemiği ve üzerindeki yumuşak dokularda meydana gelen tüm estetik deformasyonları kolayca çözmek için ideal yöntemdir.

Son yıllarda giderek artan popülaritesini bu pratik, etkili ve kullanışlı tarafına borçlu olduğunu söyleyebiliriz. 

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu öncesi yapılan estetik muayenede dolgu yapılacak noktalar belirlenir. Uygulama bölgesi anestezik kremle uyuşturulur ve dolgu işlemine geçilir. Çene dolgusu ortalama 15 dakika içinde tamamlanan, ağrısız bir uygulamadır. İşlemden hemen sonra çene hattı ve/veya çene ucu, arzu edilen haline en yakın, yeni şeklini almış olur.

Tüm dolgu uygulamaları, bir iki hafta içinde tam olarak oturur ve nihai sonuç ancak bu süre sonunda ortaya çıkar. Çene dolgusu yapıldıktan 15 gün sonra kontrol muayenesinde dolgunun oturmuş hali estetik olarak, hasta birlikte değerlendirilir. Gerekli görüldüğü takdirde ufak rötuşlar yapılır. 

Çene Dolgusu Nereye Yapılır?

Çene dolgusu, çene kemiği hangi noktada eksilmişse oraya yapılmalıdır. Mümkün olan en az dolgu ile en iyi estetik sonucu yakalamak, dolgu protokollerinde temel yaklaşımdır. Estetik vurguyu oluşturacak şekilde hacim kaybı ve /veya boyut yetersizliği olan yerler dolgu ile doldurularak belirgin hale getirilir.

Çene dolgusu ya da jawline dolgu dediğimizde, çene kemiğinin boydan boya doldurulmasını kast etmiyoruz. Çene dolgusu genellikle çene ucunu hafifçe öne çıkaracak, çene ortasındaki boşlukları dolduracak, çene kökünü belirgin hale getirecek şekilde uygulanır. 

Çene Ucu Dolgusu

Ameliyatsız çene estetiği çene ucu dolgusu, cerrahi operasyonla çene ucuna protez yerleştirme işlemine alternatif yöntemdir. Çene geride olduğunda, gıdı varmış gibi görünür ve bu görüntü hoşunuza gitmiyor olabilir. Çene ucu dolgusu ile çeneyi öne almak mümkündür. Böylece gıdı görüntüsünden kurtulmuş oluruz ve boyun, çene ucundan ayrılmış olur. 

Jawline Çene Dolgusu

Çene kemiği boyunca stratejik noktalara dolgu yapılmasıyla çene çizgisinin kesintisiz ve belirgin hale gelmesini hedeflediğimiz dolgu protokolüne jawline çene dolgusu diyoruz. 

Jawline, çene çizgisinin güçlü ve görünür olması amacıyla yapılır. Çok daha genç görünmenizi sağlar ve çene çizgisi yüzün çekiciliğini destekleyen en önemli güzellik çizgilerinden biridir. 

Jawline dolgu, her yüz için kişiye özel olarak estetik oran doğrultusunda planlanır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde çok memnun kalınan sonuçlar elde ettiğimiz bir dolgu uygulamasıdır.

Çene Köşesi Dolgusu

Çene kökü, çene kemiği üzerindeki önemli estetik noktalardan biridir. Bütün ünlü güzeller, köşeli ya da oval, belirgin bir çene köşesine sahiptirler. Kadınlarda uzun boyunla birleşen keskin çene köşesi, güzelliğin evrensel sembolleri arasındadır diyebiliriz. Erkeklerde ise çekici ve erkeksi bir ifade için çene köşesinin güçlü olmasını isteriz. 

Çene köşesi dolgusu, çene kökünde doku büyümesi elde etmemizi sağlar. Böylece çene köşesinde istediğimiz vurguyu yaratabiliriz. 

Çene Gamzesi Dolgusu 

Çene ucunda oluşan çukura çene gamzesi denir. Genellikle genetik sebeplerden oluşur. Her zaman rahatsız edici olmasa da bazı kimselerin hoşuna gitmeyebilir. Çene dolgusu ile bu çukuru doldurmak ya da görünümünü hafifletmek mümkün.

Erkeklerde Çene Dolgusu

Güçlü bir çene yapısı daha maskülen ve erkeksi yüz hatlarına neden olur. Kadınların, daha kadınsı görünmek istemesi gibi erkekler de daha erkeksi ve çekici görünmek için belirgin ve güçlü bir çene hattına sahip olmak isterler. 

Erkeklerde çene kemiğinin şekli, boyutu, erkeklerin kadınlar tarafından beğenilmesinde içgüdüsel olarak etkilidir. Silikleşmiş çene hattı ya da küçük ve geride duran bir çeneye sahip olmaktan rahatsız olan yetişkin erkekler, çene dolgusu ile bu soruna kolayca veda etmektedirler.  

Kalıcı Çene Dolgusu 

Çene dolgusu ister Hyaluronik asit ister yağ enjeksiyonu ya da kök hücre ile yapılsın her koşulda belli bir zamana kadar kalıcı olan, geçici dolgu uygulamasıdır. Liposuction ile vücuttan alınan yağın enjekte edildiği çene dolgusu, hyaluronik asit dolguya  göre daha uzun süre kalıcıdır. Kök hücre ile yapılan dolgular, yağ enjeksiyonundan da uzun süre kullanılır. Fakat nihayetinde hepsi geçici dolgulardır. 

Hyaluronik asit, dokuya zarar vermeden en iyi sonucu aldığımız ve komplikasyon riski en düşük dolgu malzemesi olduğu için, tüm dolgu uygulamalarında en yoğun kullandığımız materyaldir. 

Çene Dolgusu Öncesi Sonrası

Çene dolgusu sonrası çene kemiği çizgisindeki boşluklar dolar ve belirgin hale gelen çene hattı yüz şeklini gençleştirir, cildi gerer, gıdıyı toparlar. 

Çene ucunun ideal büyüklüğüne kavuşması daha kadınsı-erkeksi bir sima yaratır. Çene dolgusu öncesi var olan şekil bozuklukları ve hacim eksiklikleri giderildiğinde ortaya çıkan sonuç genellikle memnuniyet vericidir. Öyle ki çene dolgusu yaptıranlar, keşke daha önce yaptırsaydım demekten kendilerini alamazlar. 

Çene dolgusunun estetik olarak yarattığı farkı daha net gözlemlemek için çene dolgusu öncesi sonrası fotoğrafları incelemek, uygulamanın sonuçları hakkında fikir sahibi olmanız açısından iyi bir seçimdir. 

Çene Dolgusu Yan Etkisi 

Çapraz bağlı Hyaluronik asit bazlı dolgular, yan etkisi olmadığı için özellikle yüzde güvenle kullandığımız dolgu malzemeleridir. Çene dolgusu, doğru şekilde uygulandığı ve kaliteli Hyaluronik asit dolgu ile yapıldığı takdirde, herhangi bir yan etki gözlemlenmez. 

Komplikasyon ya da enfeksiyon riski çok düşük olmasıyla beraber uygulama hatalarından kaynaklanan topaklanma, bir bölgede yumru şeklinde şişme gibi istemediğimiz sonuçlar meydana gelebilir fakat çözümü olmayan durumlar değildir. 

Çene dolgusu yapıldıktan sonra uygulama bölgesinde hafif bir şişlik ve kızarıklık normaldir, birkaç gün içinde tamamen iyileşir. 

Çene Dolgusu Fiyatları 

Dolgu uygulamalarında fiyat, kliniğin kalite standartlarına bağlı olarak farklılıklar gösterir. Çene dolgusu, kullanılacak dolgu miktarına göre kişiye özel olarak fiyatlandırılır ve çene dolgusu fiyat ortalaması, dolgu materyalinin kalitesine göre de değişmektedir.  

Sağlık Bakanlığınca yapılan uyarı nedeniyle herhangi bir uygulamanın fiyat bilgisini, internet üzerinden paylaşmak yasal değildir. Çene dolgusu 2021 fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, dilerseniz randevu oluşturabilirsiniz.