Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu küçük bir dokunuşla harika bir estetik değişim yaratır. Dakikalar içinde dudaklarınız güzelleşir, daha genç ve sempatik görünürsünüz. 

Doğal dudak dolgusu en sevdiğimiz medikal estetik uygulamasıdır ve adeta sihirli bir dokunuş etkisi yapar. Yüzünüzde size çok yakışan bir yenilik olduğu fark edilir ama ilk bakışta bu değişimin ne olduğunu tam olarak anlamak zordur. 

Yaşlanmanın da etkisi ile cildin nem kaybı en çok dudaklarda hacim eksikliği şeklinde karşımıza çıkar. Dudaklar dolgunluğunu yitirir, dudak kontürü silikleşir, dudak rengi matlaşır ve güzelliğin simgesi olan dudaklar solgun ve cansız görünür. 

Hyaluronik asitle dudak dolgusu uygulamaları sayesinde dudakları canlandırmak, yeniden dolgun ve genç görünmesini sağlamak için çoğu zaman 1 cc dudak dolgusu yeterlidir. 

Dudaklarının inceliğinden şikayet eden ya da daha dolgun ve çekici dudaklara sahip olmak isteyenlerin, 1 cc ile başlayan dudak dolgusu macerası genellikle yavaş yavaş daha dolgun dudaklara sahip olmak şeklinde devam eder. 

Ayrıca dudak dolgusu erkekler arasında da giderek daha yaygın olarak uygulanmaktadır. Özellikle biçim bozukluklarının giderilmesinde dudak dolgusu son derece pratik bir uygulamadır ve burun ucu dolgusu ile kombine edilerek kullanıldığında ağız burun bölgesinde estetik olarak uyumlu bir görüntü elde etmemizi sağlar.  

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, Hyaluronik asit bazlı dolgular kullanılarak gerçekleştirdiğimiz bir tür medikal estetik uygulamadır. Dudakları dolgunlaştırmak, gençleştirmek, yeniden şekillendirmek gibi birçok farklı ihtiyaca cevap verebilen dudak dolgusu, dudak büyütmenin ötesinde minimal estetik ve doğallıktan yana bir güzellik anlayışının da bir parçası haline gelmiştir diyebiliriz.

Dudak dolgusu nedir ve ne işe yarar sorusunu cevaplayarak, dudak dolgusu ile neler yapabildiğimizi daha net şekilde ifade edebiliriz:

 • Dudağa hacim kazandırır
 • Dudak çevresini belirgin hale getirir
 • Dudakları gençleştirir
 • Dudak üstünü gençleştirir
 • Dudakları yeniden şekillendirir
 • Dudaklardaki şekil bozukluklarını iyileştirebilir

Dudak dolgusu tahmin edebileceğiniz üzere bir dolgu enjeksiyonu uygulamasıdır ve belli bir süre boyunca kalıcıdır. 

Dudak çevresine, dudağın volümlü görünmesi sağlamak amacıyla alt ve üst dudağın oluşturduğu dudak kalbi dediğimiz bölgeye ve dudak kenarları olmak üzere  gerekli olan noktalara Hyaluronik asit enjekte edilir. 

Su tutma yeteneği sayesinde Hyaluronik asit, enjekte edildiği bölgede hacim artışına neden olur. Bu sayede dudaklar, uygulama yapılan bölgede daha dolgun görünür. 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu öncesi, uygulamadan beklentinin net olarak anlaşılmasını da kapsayan estetik muayene sırasında, yüzün estetik oranlarına uygun olacak şekilde kişiye özel dudak dolgusu planlaması oluşturulur. 

Dudağın hangi bölgesine kaç cc dolgu yapılacağına karar verildikten sonra dudak dolgusu sırasında herhangi bir acı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanır. Anestezinin etkili hale gelmesi 10-15 dakika kadar zaman alır. Ardından kanül ya da çok ince uçlu iğnelerle dolgu işlemine geçilir.

Dudağa Hyaluronik asit enjeksiyonu 5-10 dakika içinde tamamlanan, acısız ağrısız bir uygulamadır. Hasta bakımından kolay ve konforlu olmasına karşılık dudak dolgusunu yapan doktor için son derece özenle gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Aksi halde dolgun fakat estetik olarak pek de hoş görünmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. 

Dudak dolgusunun doğal ve güzel görünmesi için bazı püf noktalara dikkat etmek önemlidir:

 • Kişinin yüz şekline uygun dudak şekli belirlenmeli.
 • Alt ve üst dudak belli bir estetik oran gözetilecek şekilde uyumlu olarak dolgunlaştırılmalı.
 • Dudakların profilden ve projeksiyondan abartılı görünmemesine özen gösterilmeli.

Dudak dolgusu ortalama 30 ile 45 dakika arasında tamamlanır. Uygulama sonrası günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Dudak dolgusu çeşitleri kalıcılık süresi, dudak şekli, uygulama bölgesi gibi birçok farklı kritere göre çeşitlenmektedir. Dudak dolgusu dünyasına dair her şeyi daha iyi anlamak için, gelin tüm dudak dolgusu çeşitlerine yakından bakalım.

Kalıcı Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu, dudağa silikon yapıldığı dönemlerde kalıcı dudak dolgusu olarak adlandırılmış olabilir fakat dudak silikonu günümüzde terk edilmiş, eski bir uygulamadır.  

Geçici Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu bir “geçiçi dolgu” uygulamasıdır. Hyaluronik asitle yapılan dudak dolgusu ilk yapıldığında 12-16 ay kadar kalıcıdır. Tüm diğer dolgu işlemleri gibi dudak dolgusu da tekrar edilebilir ve ikinci dolgunun daha uzun süre kalıcı olduğuna dair bir genel gözlem söz konusudur.

İğnesiz Dudak Dolgusu 

İğnesiz dudak dolgusu nasıl yapılır? Burada iki farklı teknikten söz etmek mümkün. İlki, kanülle yapılan dudak dolgusudur. İnce damarların patlamasını engellediği için birçok doktor kanülle dolgu yapmayı tercih eder. Diğeri ise son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz iğnesiz dudak dolgusu uygulamasıdır ve basınçlı bir kalem aracılığıyla gerçekleştirilir. 

Üst Dudak Dolgusu 

Türkiye’de genellikle alt dudaklar kalın, üst dudaklar incedir. Üst dudak dolgusu ile alt dudakla daha uyumlu bir görüntü elde etmek, en sık kullandığımız dudak dolgusu tekniğidir. 

1 ml Dudak Dolgusu 

Dudak dolgusunda miktar çok önemlidir çünkü 1 ml dolgunun etkisi kişiden kişiye göre değişir. Ayrıca aynı miktarda dolgu malzemesi ile aynı dudak üzerinde farklı noktalara yapılan dolgu uygulamasının sonuçları da gene farklı olacaktır. 

1 ml dolgu ile son derece yeterli bir hacim elde etmek ve kişinin beklentisini karşılamak mümkün olduğu gibi yetersiz de kalabilir fakat bu, telafisi mümkün olan bir durum olduğu için, 1 ml dolgu ile dudak dolgusuna başlamak ve miktarı adım adım artırmak, dudak dolgusunda doğru yaklaşımdır. 

Rus Dudak Dolgusu 

Dolgunun dudak içine dikey bir hatta enjekte edilmesi sayesinde dudaklar doğal bir genişleme alır ve dudak çevresi hafif yükselir. Dolgunun, dudağın bir bölgesine değil çevresine homojen olarak dağılmasını sağladığı için Rus dudak dolgusu, son zamanların popüler dudak dolgusu çeşitlerinden biridir diyebiliriz. 

Fransız Dudak Dolgusu 

Hyaluronik asit ile yapılan dudak dolgularına verilen genel isim olarak da kullanılan Fransız dolgusunda dolgu işlemi kademi olarak gerçekleştirilir ve Fransızların dudak yapısı taklit edilir. 

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

 • Hamile ve emziren kadınlara dudak dolgusu yapılması önerilmez.
 • Dudaklarda uçuk varken dudak dolgusu yapılmaz.
 • Herhangi bir cilt hastalığı olan ya da tedavi süreci devam kişilere dudak dolgusu yapılması önerilmez.

Dudak Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

 • Dudaklarının şeklinden, hacminden memnun olmayan her yaşta yetişkin kadın ve erkekler.
 • Yaşlanma sebebiyle dudaklarındaki hacim kaybından şikayetçi olanlar.
 • Dudaklarındaki ölgesel hacim kayıplarını doldurmak isteyenler. 
 • Dudak çevresi silik olduğunda dudaklar olduğundan küçük görünenler.
 • Daha hacimli dudaklara sahip olmak isteyenler.

Dudak Dolgusu Nasıl Yok Edilir?

Uygulama hoşunuza gitmediği takdirde, hyaluronidaz enjeksiyonu ile dudak dolgusunu birkaç gün içinde tamamen eritmek mümkündür.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Dudak dolgusu yaptıranlar ve/veya dudak dolgusu yaptırmayı düşünenler arasında cevabı en çok merak edilen iki soru: dudak dolgusu ne kadar kalır, dudak dolgusu ne zaman erir?

Dudak dolgusu en az 12, en çok 16 ay kalıcıdır. Dolgular yavaş yavaş erimeye başlar. Dudak dolgusunun tamamen erimesi 18 aya kadar uzayabilir.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri

Hyaluronik asit insan vücudunda zaten bulunan bir madde olduğunu için bu tür dermatolojik içeriklerle yapılan dolguların sağlığa zarar vermesi gibi bir durum, normal koşullarda, söz konusu değildir. 

Gene de dudak dolgusu zararlı mı sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Medikal estetik uygulamalar, estetik operasyonlara oranla çok daha düşük riskli işlemler olmasına rağmen  bazı yan etkilere ve beklenmedik komplikasyonlara neden olabilirler fakat bunlar nadiren gerçekleşen olaylardır. 

Dudak dolgusunun düşük riskli olası yan etkileri, birkaç gün içinde tamamen iyileşen, hafif durumlardır: 

 • Şişlik 
 • Morarma 
 • Karıncalanma 
 • Geçici his kaybı 

Dudak Dolgusu Sonrası 

Dudak dolgusu sonrası genellikle son derece konforlu bir süreçtir fakat ilk birkaç gün ödem oluşması, beklentimiz dahilinde normal bir durumdur. 

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Dudak dolgusu sonrası bol su içmek, ödem atmak için en pratik yöntemdir. Doktorunuz gerekli olduğunu söylerse, birkaç gün soğuk uygulamaya devam edebilirsiniz.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman İner?

Cilt yapısına bağlı olarak, dudak dolgusu sonrası oluşan şişlik ve iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Genellikle bir hafta içinde şişlik tamamen kaybolmuş olur. Nadiren de olsa, iki haftaya kadar uzaması anormal değildir.

Dudak Dolgusu Ne Zaman Oturur?

Dudak dolgusu yapıldıktan hemen sonra etkisi gözlemlenir fakat dudak hareketlerinizin dolgu ile tamamen uyumlu hale gelmesi ve dolgunun oturması için 1-2 hafta gibi bir süre geçmesi gerekir. İkinci haftada yapılan kontrol sırasında gerekli olursa minik rötuş ile dudak dolgusu tamamlanır.

Dudak Dolgusu Fiyatları 

Dudak dolgusu medikal estetik uygulamalar arasında en popüler işlemlerin başında gelir.  Birçok klinik ve güzellik merkezinde çok değişken bir fiyat aralığında gerçekleştirilmektedir. Dudak dolgusu ne kadar sorusunu, her bütçeye uygun dudak dolgusu İstanbul içinde kolaylıkla bulunabilir şeklinde cevaplamak mümkün. 

Dudaklarınızın güzelliğini riske atmamak için öncelikli kriterinizin dudak dolgusu fiyatı yerine klinik kalitesi ve doktor tecrübesi olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.