Eksozom Kök Hücre Nedir?

Eksozomlar, hücrelerimizin vücudumuza salınım yaptığı lipit yapıda zara sahip, genetik bilgiler, büyüme faktörleri ve proteinleri taşıyan 30-150 nanometre çapında çok küçük keseciklerdir. Hücrenin 1/1000’i boyutundadırlar.

Eksozomlar: hücreler arası iletişimi sağlar, yakın ve uzak hücreler arasında hücre içi bilgilerin önemli düzenleyicileri olan molekülleri taşırlar.

Eksozomlar, rejeneratif tıp alanında: hücre yenilenmesi ve tamirinde yüksek potansiyele sahiptirler.

Eksozom Kök Hücre ne işe yarar?

Eksozomların ana işlevi, uyarılara karşı verilen cevapları ve sinyal moleküllerini serbest bırakarak hücreler arası iletişimi iyileştirmektir.

Eksozomlar; bir takım genetik bilgileri, proteinleri ve reseptörleri hücreler arasında aktararak hücre davranışını değiştirebilirler. Bu özellikleri sayesinde hücre çoğaltmasında ve doku yenilenmesinde etkili olurlar.

Eksozomlar; inflamatuar proteinleri baskılayıp anti inflamatuar proteinleri baskılayıp antiinflamatuar proteinleri ise uyararak inflamatuan azaltıcı etki gösterirler.

Eksozomlar; fibroblast, endotel hücreleri, keratinosit ve spesifik endojen progenitör hücrelerin (ata hücreler) çoğalmasını ve hasarlı bölgeye göç etmesini uyararak rejeneratif etkinlik gösterirler.

Yapılan çalışmalarda mezenkimal kök hürelerden elde edilen eksozomların, hastalık ya da yaralanma sonucu hasar görmüş dokularda meydana gelen apoptozu (programlanmış hücre ölümü) azalttığı gösterilmiştir.

Eksozomlar; doku yenilenmesini normal çapraz kollajen bağ yapısını arttırarak sağlar. Yara izlerinde azalma sağlayarak normal dokuya daha yakın bir iyileşme sağlar.

 

Eksozom Kök Hücre Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Danışanlarımızın doktorumuzla vereceği karar doğrultusunda istenen bölgeye uygulanacak olan eksozom tedavisi tek seans olarak uygulanır. Bir kez uygulanacak bu işlem sonrasında istenen sonuç elde edilir.
Eksozom homojen süspansiyon olarak kliniğimize steril olarak saklanır ve uygulmadan 30 dakika kadar önce hastanın cildi temizlenerek lokal uyuşturan krem sürülür. Enjeksiyon ile dermis tabakasına uygulanan işlem sontasında hasta sosyal veya iş hayatına anında devam edebilir.

Eksozom Kök Hücre Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Uygulama sonrasında 24 saat boyunca cilde herhangi bir baskı veya sıvı muamelesi yapılmamalıdır. 24 saat sonrasında ise ılık duş almak uygundur. 72 saat boyunca ise makyaj vb. Kozmetik maddelerin ve işlemlerin cilde uygulanmaması gerekmektedir. Estetik işlemlerin iste 3 hafta sonrasında yapılması gerekmektedir.
Enjeksiyondan hemen sonra etki hızla görülür. Allogenik fibroblastların hedef bölgeye yerleşip, elastin ve kollajen üretmeye başlaması ve cildin yavaş yavaş diriliğini kazanması enjeksiyondan sonra 4-6 haftada nihai sonuca ulaşır.
Sonuç olarak Alloblast uygulamasının etkileri uygulamadan çok kısa sonra, yaklaşık bir ay içerisinde görülmeye başlar. Kişinin kendi dokusundan alınarak yapılan Fibrocell’e göre sonuçlar 4 kat daha hızlı görülür. Çünkü Alloblast kök hücre tedavisinde kullanılan dokular daha genç. daha sağlıklı, daha dinamik, üstelik doku kültürüne alındığı ana kadar hiçbir olumsuz çevresel faktöre maruz kalmamış hücrelerdir.

ExoStem Kök Hücre Nedir?

ExoStem; cilt gençleştirme / hücre yenilenmesinde rol oynayan hücresel ve biyokimyasal olayları düzenleyebilme kapasitesine sahip, çok sayıda büyüme faktörü içeren ve yeni doğan göbek bağı dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin (MKH) kültür ortamından özel işlemlerle saflaştırılarak elde edilen protein kesecikleridir.

Mezenkimal Kok hücre kaynaklı eksozomlar; tercihen rekeneratif tıpta kullanılır. Bu hücreler, multipotent yapılan nedeniyle mükemmel rejeneratif hücrelerdir, bu nedenle mezenkimal kök Hücreler’den türetilen eksozomlar, diğer eksozom ürünlerinden daha üstündür.

ExoStem içerisindeki eksozomal büyüme faktörlerinin fizyolojik etkileri; iyileşmeyi uyarmak, yaşlanan ve hasar görmüş ciltte kollajeni yenilenmek ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir.

ExoStem; iyileşmeyi hızlandırma, cilt dokusunu iyileştirme, yara izini azaltma, saç büyümesini uyarma ve kozmetik işlemlerden sonra iyileşme süresini kısaltma potansiyeline sahiptir.

ExoStem Kök hücre Nasıl Elde Edilir?

Yeni doğan göbek bağı dokusundan elde edilen hücreler özel kültür kaplarında hücrelere özgü besileri ile birlikte çoğaltılır. Çoğaltılan hücrelerin kültür ortamından ölü hücre artıkları uzaklaştırılır. Ön işlem basamaklarından sonra ultasantrifüj kullanılarak yüksek hızla döndürme ile eksozomların izolasyonu sağlanır.

Elde edilen eksozomlar kalite kontrol testlerinden geçtikten sonra ürün flakonu haline getirilir ve uygun koşullarda saklanır.

ExoStem; göbek bağı dokusundan elde edilen MKH’lerden izole edilen hücresiz bir üründür. Stembio laboratuvarlarında işlenen göbek bağı dokuları donör kriterlerine uygun şekilde kabul edilir. Kabul kriterleri doğrultusunda donöre ait Seroloji test sonuçlarının uygunluğu kontrol edilir (HIV,ANTİ-hBC, HBSaG, HCV, SİFİLİS, CMV IgC)

Eksozomların Klinik Kullanım Alanları Nelerdir?

Dermatolojide MKH Eksozomlarının Kullanılabileceği Diğer Alanlar

  • Leke Tedavisi
  • Akne Skarı Tedavileri
  • Atopik Dermatit/Egzama
  • Yara İyileşmesi
  • Yanık Tedavisi

MKH Eksozomlarının Cilt Üzerindeki Etkileri

  • Fibroblast hücrelerinin proliferasyonu ve günü uyarır.
  • Anjiyogenezisi arttırır.
  • Kolljen ekstraselüler matris ve depolanmasını arttırır.
  • İnflamasyonu ve immün yanıtı düzenler.
  • Doku remofeling yeniden yapılandırmasını düzenler.

MKH Eksozomlarının Cilt Gençleştirmede (Anti-aging) Etkisi

Kök hücre kaynaklı eksozomlar, rejeneratif kabiliyeti nedeniyle vücudun yaşlanan dokularını eski haline getirmek için kullanılabilir.

Yaşlanma belirtileri, cildin kendini yenileyememesi nedeniyle ortaya çıkar, eksozomlar cildin elastikiyetini ve günücü korumaya yardımcı olabilir.

MKH Eksozomlarının Saç Dökülmelerindeki Etkisi

Büyüme evresindeki saç foliküllerinin sayısını arttırır. Saç foliküllerini oluşturan termal Papila hücrelerini dejenere eder. Saç Dökülmesinin erken evrelerinde, eksozom uygulaması ile büyüme faktörleri uygulanarak erkeklerde ve kadınlarda saçlar yeniden büyüyebilir ve yeniden oluşturulabilir.

Eksozom tedavisinin ilk uygulamasından sonra 1 veya 2 ay içinde gözle görülür bir değişiklik görülebilir ancak en önemli değişiklikler 6 ile 12. Aylar arasında gözlenir.

Eksozomlar saç uzama saç döngüsünü uzatır ve bunu dinlenme fazındaki (telojen fazı) saç köklerini büyüme fazına (anajen fazı) dönüştürerek yapar.

Eksozom Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Eksozom kök hücre tedavisi yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Seans sonrasında gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.

Eksozom Tedavisi Fiyatı Nedir?

Oluşturacağımız randevu ile doktorumuzla görüşebilir ve uygulanacak bölgeye göre Eksozom Kök Hücre Tedavisi için fiyat alabilirsiniz. Uygulanacak tedavi ve bölgenin belirlenmesi için yapılacak bu görüşme tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Siz danışanlarımızın doktorumuzla yapacağı görüşmenin hemen sonrasında Eksozom kök hücre tedavisi için size özel en uygun fiyat ortaya çıkar.