Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer, ameliyatsız yüz gençleştirme ve cilt yenilemede lazerli sistemler arasında popüler uygulamadır. CO2 Fraksiyonel Lazer olarak da bilinir. 

Estetik ameliyat yerine cildin doğallığına zarar vermeden gençleşmesini ve sıkılaşmasını sağlayan fraksiyonel karbondioksit lazer gibi uygulamalara duyulan ilgi her geçen artmaktadır. Lazerli cilt yenileme sistemleri ise uzun süre kalıcı etkileri nedeniyle hem cilt uzmanları ve doktorlar hem de güzelliğine önem veren kadın ve erkekler tarafında daha çok tercih edilmektedir.  

Fraksiyonel Lazer Nedir?

Fraksiyonel lazerin sütunlara bölünmüş lazer ışınları cilt altında sütunlar halinde hafif hasarlı alanlar yaratır. Yaralı alanı onarmak için bağ doku, otomatikman, kolajen sentezini artırır. Fraksiyonel lazer tedavisi, cilt altında doğal bir yeniden yapılanma sürecini harekete geçiren, en gelişmiş cilt yenileme sistemlerinden biridir.

Fraksiyonel co2 lazer, cilt altında yarattığı etki ile cilt yüzeyini tamamen yeniler, pürüzsüz ve ışıldayan bir cilde kavuşmanızı sağlar. Leke, yara ve akne izi, ince kırışıklıklar gibi birçok yaşlanma ve çevresel koşullar nedeniyle ortaya çıkan cilt sorununu, mükemmel bir şekilde iyileştirir. 

Soymadan etki eden Non ablatif Fraksiyonel Lazer ve soyarak derin cilt yenileme elde etmemizi sağlayan Ablatif Fraksiyonel Lazer olmak üzere iki farklı uygulama şekli söz konusudur. Cildin gereksinimine uygun olan yöntem, muayene sonrası hekim tarafından belirlenir.  

Fraksiyonel Lazer Nelere İyi Gelir?

Cilt yüzeyi zamanla ve çevresel koşulların da etkisiyle lekelenir, kırışır ve canlılığını yitirir. Sivilce izler, yara izleri cildin pürüzsüzlüğüne zarar verir, makyaj yapmayı zorlaştırır. Fraksiyonel lazer, cilt yenileme gerektiren bu gibi durumlarda işe yarayan lazer destekli leke karşıtı cilt yenileme tedavisidir ve birçok cilt sorununa birden iyi gelir: 

  • Cilt gençleştirmede en etkili lazerli uygulamalardan biridir. 
  • Leke tedavisinde son derece etkilidir. 
  • Çatlakların giderilmesinde harikalar yaratır.
  • Sivilce ve akne izlerinin giderilmesinde her cilt tipi için uygun son derece güvenli ve başarılı bir uygulamadır. 
  • Yara izi, ameliyat izi, çok derin olmayan yanık izlerinin iyileştirilmesinde fraksiyonel lazer yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Fraksiyonel Lazer Cilt Yenileme 

Cildin yaşlanmasının, sarkmasının ve kırışıklık oluşmasının temel nedeni yaşlanma sebebiyle giderek azalan kolajen üretimidir. Cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi ve cilt sıkılaştırmada aktif olarak kullandığımız fraksiyonel lazer, yüksek miktarda kolajen üretimini tetiklediği için cilt yenilemede tam istediğimiz sonuçları elde etmemizi sağlar.

Fraksiyonel Lazer Yara İzi Tedavisi

Yara izleri, cerrahi operasyonlardan kalma dikiş izleri gibi istenmeyen doku deformasyonları canınızı sıkmasın. Fraksiyonel lazerle birçok yara izinden tamamen kurtulmak ya da görünümünü ciddi oranda silikleştirmek mümkün. 

Kişiye özel oluşturulan uygulama planıyla gerçekleştirilen fraksiyonel lazer ile yara izi tedavilerinde seans sayısı yara izinin derinliğine, kalınlığına ve ne kadar eski ya da taze olduğuna göre değişir.  

Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi 

Çatlak tedavisi fraksiyonel lazer uygulamasını en çok kullandığımız cilt sorunları arasında ilk sıralarda yer alır diyebiliriz. Kilo alıp verme ve doğum sonrası oluşan vücüt çatlaklarını giderilmesinde fraksiyonel lazer en iyi sonuçları elde ettiğimiz cilt yenileme uygulamasıdır.

Fraksiyonel Lazer Sivilce İzleri Tedavisi 

Akne skarı dediğimiz çukurlu ya da pütürlü cilt görünümü birçok kadın ve erkeği rahatsız eder. Bu izler genellikle ergenlik döneminde yoğun akne gören ciltlerde sonradan oluşan izlerdir. 

Fraksiyonel lazer cildi soyarak bu izlerden arındırır. Soyulan derinin altından ipek gibi pürüzsüz, tazecik bir cilt ortaya çıkar. 

Fraksiyonel Lazer Leke Tedavisi 

Leke tedavisi denince akla ilk gelen uygulamalardan biri fraksiyonel lazerdir. Güneş lekesi, çiller, gebelik lekesi dediğimiz melazma gibi birçok cilt lekesi üzerinde etkilidir. Aynı zamanda cilt beyazlatmada kullanılan fraksiyonel lazer koltuk altı beyazlatma ve genital bölgedeki kararmalarının yok edilmesinde son derece etkilidir. 

Fraksiyonel Lazer Nasıl Yapılır? 

Fraksiyonel lazer uygulaması öncesi uygulama bölgesi temizlenir ve anestezik krem uygulanır. Bu sayede seansın maksimum konfor içinde geçmesini sağlamak mümkündür. Tedavinin içeriğine ve amacına göre ortalama 15 ile 30 dakika gibi bir sürede uygulama tamamlanır.

Fraksiyonel lazer sonrası ciltte kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Birkaç gün içinde ödem iner, kızarıklık geçer ve kabuk atma süreci başlar. 

Fraksiyonel Lazer Sonrası İyileşme Süreci

Fraksiyonel lazer sonrası kabuklanma, her uygulamada farklı derinlikte olur. Akne izi tedavilerinde daha kalın bir kabuklanma olması mümkündür. Leke tedavilerinde daha ince bir cilt soyma süreci yaşanır. 

Cilt canlandırma, cilt tonu eşitleme gibi daha hafif uygulamalar non ablatif dediğimiz soyulmaya neden olmayan türden fraksiyonel lazer uygulamalardır. 

Fraksiyonel Lazer Sonrası Bakım

Fraksiyonel lazer sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda hekiminizin önerilerine harfiyen uymanız, sonucun istediğimiz gibi olması bakımından son derece önemlidir.

  • Cildi nemli tutmaya özen gösterin.
  • Kabuklara elle müdahale etmeyin, soymayın, koparmayın.
  • Aşırı sıcak su ile duş almayın, hamam ve saunaya yapmaya ara verin.
  • Düzenli güneş kremi kullanın.
  • İyileşme döneminde kapatıcı kullanmayın.

Fraksiyonel lazer sonrası banyo yapmak için ilk 24 saatin geride bırakılmasını isteriz. Sonrasında ılık duş yapabilirsiniz fakat sıcak ve tazyikli sudan cildinizi korumanız özellikle önemlidir. 

Fraksiyonel Lazer Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Fraksiyonel lazer yaptıranlar iyileşme döneminin ardından uygulamanın etkisini görürler fakat cilt altında doku yenilenmesi ve kolajen üretimi bir süre daha devam ettiği için kabuk atma sonrası cildiniz gençleşmeye, güzelleşmeye devam eder.

Her tedavinin iyileşme süreci farklı olduğu için, fraksiyonel lazerin etkisini tam olarak ne zaman göstereceğine kesin bir süre ile cevap vermek doğru olmaz. Seans ya da protokolün tamamlanmasının ardından, kabuk atma ve iyileşme sürecini takiben, fraksiyonel lazerin etkisi gözlemlemeye başlanır. 

Fraksiyonel Lazer Zararları

Fraksiyonel lazer yan etkileri olmayan, doğal bir yeniden iyileşme sürecidir. Cildi soyarak iyileştirir. Bu soyma işlemi bir yan etki değil fraksiyonel lazerin etki etme biçimidir. Bu süreçte doktorun yönlendirmelerini doğru şekilde takip etmek herhangi bir yan etki olmadan kabuk atma ve iyileşme sürecinini geride bırakmanın püf noktasıdır. 

Fraksiyonel Lazer Hangi Aylarda Yapılır? 

Derin soyma gerektiren tedavilerde yaz aylarının tercih edilmemesinin sebebi güneşin zararlı ışınlarının cilt lekesine neden olmasından kaçınmaktır. 

Cildin soyulmadığı non ablatif fraksiyonel lazer işlemleri dört mevsim uygulanabilir fakat güneşten cildi her zaman olduğundan daha özenli şekilde korumak gerekir. Akne izi, yara izi, leke tedavisi gibi amaçlarla yapılan fraksiyonel lazer uygulamaları için bahar ve kış ayları daha doğru zamanlardır. İşlem sonrası mevsim kış dahi olsa güneş kremi kullanmayı ihmal etmemek gerektiğini bir kere daha hatırlatmakta fayda var.

Fraksiyonel Lazer Fiyatları

Fraksiyonel lazer yüz gençleştirme, sivilce izi tedavisi, leke tedavisi gibi birçok amaçla kullandığımız çok yönlü bir uygulamadır ve her tedavide protokol içeriği değiştiği için fiyat değişir. 

En az dört seans uyguladığımız fraksiyonel lazer çatlak tedavisi fiyatları ile tek seanslık bir cilt yenileme protokolünün fiyatı aynı değildir. Detaylı fiyat bilgi almak ve randevu oluşturmak için, lütfen bizimle iletişime geçin.