Mezoterapi

Mezoterapi cildinizi güzelleştirmek, gençliğinizi korumakla kalmaz sağlıklı ve dinç hissetmenize yardımcı olur. Her derde deva bir iyileştirme sistemidir.

Cilt gençleştirme, yaşlanma karşıtı koruma, leke tedavisi gibi yüz bakımı uygulamalarının yanı sıra selülit, çatlak, yara izi gibi vücut bakımlarında da çok iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayan mezoterapi uygulaması aynı zamanda ağrı kesici tedavi olarak da başvurulan çok yönlü bir doku onarma ve yenileme yöntemidir.

İğne ile iyileştirme ve vücuda mikro düzeyde kontrollü hasar vererek kendi kendini onarmasını sağlama, geleneksel tıbbın kullandığı eski yöntemlerdir. Mezoterapi, geleneksel olanın bilgeliğini modern ve teknolojik olanla bir araya getirerek karşımıza, sürdürülebilir bir cilt bakımı, cilt ve doku yenileme, cilt gençleştirme ve yaşlanma karşıtı koruma sistemi olarak çıkar.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi iğneler yardımıyla cildin orta katmanında kolajen üretimini tetikleyerek ve cilt altı dokuları besleyerek etki eden, ameliyatsız cilt yenileme tedavisidir. Latince kelime anlamı “orta tedavi” olan mezoterapi tüm dünyada birçok hastalığın tedavisinde, cilt yenilemede ve saç restorasyonlarında başarıyla kullanılan uygulamalardan biridir.

Kozmetik amaçlı kullanımının yanı sıra bağ dokudan kaynaklanan romatizmal ağrıların tedavisinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sakatlanma ve yaralanma gibi durumlarda, travma sonrası destekleyici tedavi olarak mezoterapiden faydalanmak mümkün.

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Cilt altı dokuların yenilenmesi sayesinde cilt yüzeyinde iyileşme ve gençleşme elde etme, mezoterapi uygulamasının temel amacıdır. Buna göre mezoterapinin işe yaradığı çok sayıdaki tedavilerden en önemlilerini sıralayacak olursak:

 • Cildin orta katmanlardan itibaren kendisini yenilemesini sağlar.
 • Cildi yeniler, onarır ve gençleştirir.
 • Saç dökülmelerine karşı etkilidir.
 • Bölgesel zayıflama ve sıkılaşma elde etmemizi sağlar.
 • Selülit tedavisinde kullanılır.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi, cerrahi olmayan tedavi teknikleri arasında en eski yöntemlerden biridir. Peki, mezoterapi nasıl uygulanır? Her tedavide farklı mezoterapi serumları hazırlanır ve seans sayısı tamamen tedavinin türüne göre kişiye özel oluşturulan protokollerle belirlenir.

Mezoterapi öncesi uygulama bölgesine anestezik krem uygulanır. Mezoterapi iğneleri sayesinde gözenekler açılır ve zengin mineral, vitamin ve amino asitler içeren, tedaviye ve kişiye özel oluşturulmuş mezoterapi serumları dermise iletilir.

Mezoterapi Yüze Nasıl Uygulanır?

Cilt mezoterapi, saç mezoterapisi ile birlikte en sık başvurduğumuz mezoterapidir. Yüz mezoterapi, iğneli ve iğnesiz olmak üzere iki farklı teknikle uygulanmaktadır. Uygulama öncesi yüz temizlenir ve steril hale getirilir. Cilt sorununa uygun olarak önceden hazırlanan solüsyonlar, mezoterapi ile cilt altına gönderilir.

Mezoterapi Faydaları 

Mezoterapi, cildin orta katmanında iyileşme elde ederek gerçekleştirebileceğimiz çok sayıda tedavide kullanıldığından, faydaları da saymakla bitmez:

 • Cildi gençleştirir.
 • Saçları güçlendirir, gürleştirir, saç köklerini ve saç derisini besler.
 • Cildi sıkılaştırır ve canlandırır.
 • Cilt rengini eşitler, leke görünümünü hafifletir.
 • Bacaklarda portakal kabuğu görüntüsünü siler, selülit oluşumunu engeller.
 • Cildi güçlendirir.
 • Yaşlanma karşıtı koruma sağlar.
 • Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

Mezoterapi ve Saç

Saç mezoterapi, saç dökülmelerine karşı kullandığımız PRP mezoterapi adıyla da bilinen mezoterapi uygulamalarını kapsar.

Hem kadınlar hem de erkekler arasında son derece popüler bir mezoterapi uygulamasıdır. PRP mezoterapi, en iyi sonuçları aldığımız mezoterapi uygulamalarının da başında gelir çünkü saç deri mezoterapi ile güçlendirmek için çok uygun bir yapıya sahiptir.

Saç mezoterapisi her türlü saç dökülmesinde, saçları ve saç köklerini güçlendirmek için PRP ile birlikte ya da saç köklerini besleyecek özel içerikler kullanılarak kişiye özel oluşturulan protokol ile en az 4 seans şeklinde uygulanır.

Mezoterapi ve Selülit

Selülit tedavisinde mezoterapi, diğer popüler uygulamalara daha az tercih edilmektedir oysaki selülite karşı en etkili ve sonuçları en kalıcı uygulamalardan biridir.

Selülit, hemen her yaştaki kadınların yakasını bırakmayan, daimi sorunların başında gelir. Düzenli spor ve egzersiz yapmak, bol su içmek ve selülit oluşumuna neden olacak gıdalardan uzak durmak bile bazen yetersiz kalır.

Selülite karşı en başından mezoterapi gibi güçlü bir tedavi protokolü tamamladıktan sonra belli aralıklarla işlemin tekrarlanması sayesinde her zaman sıkı ve pürüzsüz bacaklara sahip olmanın keyfini sürebilirsiniz.

Mezoterapi ve Zayıflama

Hızlı bölgesel sıkılaşma sağlayan mezoterapi ve iğnesiz mezoterapi, özellikle bacaklar ve bel bölgesindeki bölgesel yağlardan kurtulmak isteyenler için liposuction uygulamasına alternatif yöntemdir.

Dermisteki yağ dokusunu eritmek üzere hazırlanan yağ yakıcı içerik, mezoterapi ile direkt yağ hücrelerine gönderilir. Parçalanan yağ dokusu, lenf sistemi ve deri tarafından kısa sürede vücuttan uzaklaştırılır. Mezoterapi bölgesel zayıflama alanında bu şekilde etkili olur.

Mezoterapi Öncesi Sonrası 

Mezoterapi öncesi sonrası, uygulama yapılan bölgenin nasıl bir dönüşüm geçirdiğini takip edebilmek ve protokol tamamlandığında iyileşmeyi karşılıklı değerlendirebilmek için, mezoterapi öncesi fotoğraflarınız çekilir.

Mezoterapi gibi cildin kendini onarma mekanizmalarını harekete geçiren cilt ve doku yenileme uygulamaları, yavaş ve sürekli bir iyileşme sürecinde etki ettikleri için göz alışkanlığına neden olur.

Seanslar tamamlandıktan sonra mezoterapi öncesi sonrası fotoğraflarına bakmak ve iyileşmenin boyutlarına birlikte şaşırmak, mezoterapi uygulamasının en keyif veren kısmıdır.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kan dolaşımını harekete geçirdiği ve sınırlı doku hasarına neden olduğu için mezoterapi uygulaması öncesi ve sonrası kan sulandırıcı ve aspirin kullanılmaz. Alkol ve sigaradan uzak durulması gerekir.

İlk 24 saat su ile temas edilmez ve birkaç gün makyaj yapmaya ara verilir. Enfeksiyon riskine karşı uygulama bölgesine temastan kaçınmak, asla kaşımamak, ellerinizi yıkamadan dokunmamaya özen göstermek, sağlıklı ve sorunsuz bir iyileşme süreci için önemlidir.

Mezoterapi Yan Etkileri 

Doğru şekilde uygulanmış bir mezoterapi sonrası kızarıklık ve hafif bir şişlik dışında bir yan etki oluşmaz. Fakat mezoterapi gibi son derece faydalı bir uygulama dahi dikkatsiz kullanıldığında istemediğimiz durumlara neden olabilir.

Mezoterapi ilaçları ve mezoterapi serumları alerjen madde içerebilir. Uygulama öncesi hastanın neye alerjisinin olduğunu bilmek bu noktada alınacak/ alınması gereken yegâne ve en önemli tedbirdir.

Mezoterapi sonrası oluşan akut yan etkiler, genellikle alerjik reaksiyonlardır. Çoğu zaman birkaç gün içinde sakinleşir, kalıcı hasara yol açmaz.

İğnesiz Mezoterapi Nasıl Yapılır?

İğnesiz mezoterapi, sürekli gelişen medikal estetik teknolojisinin son yeniliklerinden biridir. İğnesiz mezoterapi cihazı, elektroporasyon teknolojisi ile çalışır. Düşük doz elektrik akımı ile gözenekler iğnesiz olarak açılır ve cildin orta katmanına ulaşmasını istediğimiz solüsyon, tam istediğiniz noktaya zahmetsizce iletilir.

İğnesiz mezoterapi sayesinde iğneye karşı hassasiyeti olanlar da mezoterapi uygulamasında yararlanabilirler. Mezoterapi uygulamasını ağrısız ve daha konforlu bir hale getirmesi bakımından iğnesiz mezoterapi geleceğe yönelik önemli bir medikal teknoloji hamlesidir.

Mezoterapi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Mezoterapi, yoğun ve etkili bir protokol şeklinde uygulandığı takdirde etkisi çok uzun süren bir uygulamadır çünkü dermis (cildin orta tabakası) mezoterapi seansları tamamlandıktan sonra bile uzun süre kendini yenilemeye devam eder.

Mezoterapi Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Mezoterapi iğnesi çok incedir. Gelişen teknolojisi sayesinde mezoterapi tabancası ve iğnesiz mezoterapi gibi yöntemler, mezoterapinin iğneleme ile neden olabileceği irritasyonu son derece azaltmıştır.
Mezoterapi sonrası oluşan şişlik, dokuların kendi kendini onarması doğal sürecinin, beklediğimiz doğal bir sonucudur. 24 saat sonra önemli ölçüde hafifler, birkaç gün içinde tamamen geçer.

Mezoterapi Fiyatları 

Mezoterapi fiyatları her tedavi için farklıdır. Seans sayısı ve mezoterapi uygulamasında kullanılacak vitamin ve mineraller, tedavinin amacına göre her uygulamada değişir. Mezoterapi ile cilt yenileme protokolü ile saç mezoterapisi farklı uygulama süreçlerinde ilerleyen, farklı içeriklerin kullanıldığı uygulamalardır, maliyetleri de buna göre farklılık gösterir.